Nowe inwestycje w Olsztynie

OLSZTYN

Już niedługo stolicę Warmii i Mazur czekają spore zmiany. Inwestycje zaplanowane na najbliższe lata dotyczyć będą głównie infrastruktury transportowej w Olsztynie i okolicach, która do tej pory pozostawała wiele do życzenia.

Główne inwestycje skupiają się w okolicach Olsztyna.  Stolica warmińsko-mazurskiego jest największym miastem w województwie, co ważne, znajduje się w nielicznym gronie miast, których ludność nie zmniejsza się.  Bez wątpienia Olsztyn korzysta w dużej mierze na braku konkurencyjnego ośrodka miejskiego w regionie. W ostatnich dwudziestu latach liczba mieszkańców tego miasta wzrosła o prawie 7 tys. Trend ten ma silne podstawy, gdyż wspiera go zarówno dodatni przyrost naturalny, jak i dodatnie saldo migracji.

Pod koniec 2015 roku Olsztyn zyskał nową sieć komunikacyjną.  Po 50 latach ponownie do miasta zawitały tramwaje. Trzy wybudowane linie tramwajowe połączyły najbardziej odległe dzielnice miasta. Już niedługo ma zostać wybrany projekt rozbudowy kolejnej linii tramwajowej, która ma jeszcze lepiej skomunikować miasto.

Kolejną znaczącą inwestycją na terenie Olsztyna jest remont istniejących dworców PKP i PKS. Po głębszym przeanalizowaniu sytuacji, inwestor zdecydował się jedynie zmodernizować oba dworce. W pierwszych planach zakładano wyburzenie budynków i wybudowanie od podstaw Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

Niedługo też Olsztyn zyska połączenie z drogą ekspresową S7. Będzie to możliwe za sprawą drogi S51, która połączy stolicę województwa z Olsztynkiem. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę drogową w regionie. Trwają prace związane z budową obwodnicy Olsztyna, która będzie przebiegać w ciągu ekspresówki S51. W sierpniu 2015 r. została podpisana umowa na budowę pierwszego odcinka, zaś 29 marca ostatecznie przyznano realizację drugiej części obwodnicy firmie Budimex.

W styczniu bieżącego roku zostało otwarte lotnisko w Szymanach. Dawne lotnisko wojskowe zostało przystosowane do standardów cywilnych i jest w stanie obsługiwać loty pasażerskie. Na ten moment przeprowadzane są loty tylko do Krakowa i Berlina jednak w niedługim czasie uruchomione zostaną połączenia z kolejnymi zagranicznymi miastami. Niedawno lotnisko w Szymanach ogłosiło rozpoczęcie współpracy z linią lotniczą Wizz Air, która uruchomi połączenie z Londynem. Premierowy lot ma odbyć się już 18 czerwca. Dzień wcześniej ruszą także zaplanowane od dawna loty do Monachium.

Warmia i Mazury są regionem o bardzo dużym potencjale turystycznym. Niesamowite walory krajobrazowe przyciągają mieszkańców z całej Polski i nie tylko. Krainę Wielkich Jezior coraz liczniej odwiedzają nasi zachodni sąsiedzi. Nie jest więc zaskoczeniem, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce w sezonie wakacyjnym. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką regionu na Warmii i Mazurach, znaczną część stanowią też lasy, które zajmują aż 30 procent całkowitej powierzchni województwa. Do tej pory prawdziwą piętą achillesową całego regionu była infrastruktura transportowa. Fatalny stan dróg oraz długi czas podróży zniechęcał wielu turystów, zwłaszcza z zagranicy. Teraz może się to zmienić, tak duża ilość zaplanowanych projektów jest również sygnałem dla inwestorów, że warto lokować swój kapitał w tym regionie.

Marek Klamut, Treeneo

5 przemyśleń na temat “Nowe inwestycje w Olsztynie”

 1. ~Joanna pisze:

  chyba nie trzeba nikogo namawiać do odwiedzenia Mazur
  i do spędzenia tam urlopu
  A i na majówkę warto wpaść na mazurskie jeziora.
  A jak ktoś mało przekonany po Twoim wpisie na blogu to
  proponuje żeby sprawdził
  27 POWODÓW DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ POLSKĘ I MAZURY
  :)
  pozdrawiam
  http://www.cowartozobaczyc.pl/co-mozna-zwiedzic-w-polsce-najlepsze-miejsca-w-polsce-ktore-warto-zobaczyc/

 2. ~Ania pisze:

  Jestem z Iławy, ale przez lata studiów mieszkałam w Olsztynie. Uwielbiam to miasto i cieszę się, że nadchodzą zmiany. Zwł. podoba mi się pomysł na działania wobec Hali Urania. Trzymam kciuki za Olsztyn!
  Pozdrawiam

 3. ~Tadi pisze:

  są jeszcze wozy terenowe i odmienne opinie na różne kwadratowe i podłużne tematy dotyczące budowy nowych „imponująconowoczesnych” dróg

 4. Interesujący artykuł, pozdrawiam

 5. Szkoda, że plan stworzenia Zintegrowanego Centrum Komunikacji musiał zostać zmodyfikowany, ale lepsza modernizacja niż nie zrobienie kompletnie niczego :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>